0
۰۹۰۵۶۰۵۸۸۰۰

۱۰ راه برای اینکه خلاقانه‌تر فکر کنیم – قسمت اول

 

خلاقانه فکر کردن یکی از مواردی که باعث پیشرفت شما در کار و زندگی می‌شود. اگر شما بتوانید به یک فرد خلاق تبدیل شوید، به سرعت در برابر مشکلات به یک راه حل خواهید رسید و همچنین می‌توانید بیشتر ایده‌پردازی کنید. ما برای شما ۱۰ روش را در نظر گرفته ایم.

همه‌ی ما داستان‌هایی را در مورد افراد موفق و شرکت‌های موفق شنیده ایم و دوست داریم که خودمان را جای آن‌ها بگذاریم و یا مانند آن‌ها خلاق شویم. افرادی که به صورت خلاقانه فکر می‌کنند، در واقع بسیار خلاقند و کیفیت زندگی و تجارت آن‌ها بسیار خوب است.

آیا فکر کردن به صورت خلاقانه مشکل است؟

ممکن است شما در یک تیم کار کنید و سرگروه از شما بخواهد که خلاق‌تر باشید. اما فکر کردن به صورت خلاقانه همیشه آسان نیست. مشکل اساسی اینجاست که ما انسان‌ها تا حد زیادی وابسته به عادت‌ها هستیم و ترجیح می دهیم راه‌های راحت‌تر و ساده‌تر را پیدا کنیم. فکر کردن به صورت خلاقانه به معنی به چالش کشیدن باورهای طولانی مدت می‌باشد. به عبارت ساده‌تر شما برای خلاق بودن باید فراتر از چهارچوب‌ها فکر کنید و تمامی خطرات را به جان بخرید.

شرکت‌ها معمولا از خطراتی که ممکن است بر روی سود آن‌ها تاثیر منفی بگذارد، دوری می‌کنند. اگر حتی در مورد این خطرات داستان‌‌های موفقیت‌آمیز زیادی نیز شنیده باشند، باز هم از انجام این کار دوری می‌کنند. برخی مواقع خطرات، موفقیت آمیز نیستند بلکه بسیار زیاد موفقیت آمیز می‌باشند. با وجود احتمال شکست، ریسک‌‌ها برای رشد سطح شخصی و تجاری، ضروری می‌باشند. با این حال همیشه به ما گفته می‌شود که به صورت خلاق فکر کنیم اما به ندرت در مورد چگونگی آن صحبت می‌شود.

چگونه به صورت خلاقانه فکر کنیم؟

هنگامی که در تلاش برای رسیدن به یک ایده تازه هستید، ترفندهای بسیار ساده‌ای وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا خلاق‌تر فکر کنید:

۱- تصوراتتان را با یک کودک مقایسه کنید

کودکان تصورات واضحی دارند و می‌توان گفت آن‌ها مبتکران طبیعی هستند. برخی مسائل از دید آن‌ها مطرح می‌شود که حتی به فکر شما هم نمی‌رسد.

۲- به ساده‌سازی بپردازید

اگر فکر می‌کنید که درک مشکلات و مسائل شما، برای یک کودک مشکل است، مدتی بر روی آن وقت بگذارید و به آن فکر کنید که چگونه می‌توانید آن را ساده کنید. ریچارد فینمن برنده‌ی جایزه‌ی نوبل می‌گوید: اگر نتوانید آن را برای یک کودک ۶ ساله توضیح دهید، پس واقعا آن را درک نکرده‌اید. گاهی اوقات باید به این فکر کنید که چگونه می‌توان مسائل پیچیده را به طور ساده توضیح داد زیرا با این کار راه‌حل‌های بسیار مبتکرانه‌ای ایجاد می‌شود.

۳- از خود بپرسید «اگر از ابتدا شروع می‌کردید، چه کاری انجام می‌دادید؟»

روال ثابت و روتین، دشمن تفکر خلاقانه است. گاهی اوقات ما تلاش می‌کنیم تا از راهی که همیشه آن را دنبال می‌کنیم، دور شویم. گاهی اوقات راه‌های جدید، به شما در تغییر دیدگاه و فکر کردنتان به صورت خلاقانه کمک می‌کند. سعی کنید در هنگام فکر کردن، به عقب بازگردید و به مسائل با یک دید تازه‌تر نگاه کنید.

۴- «چرا؟» بهترین سوالی که می‌توانید از خود بپرسید

بیشترین بازخوردی که ما از مدیران، همکاران و حتی مغز خود دریافت می‌کنیم با یک جمله‌ی ساده همراه است: این همان کاری است که همیشه انجام می‌دهیم. ما در مقابل تغییرات بسیار سفت و سخت شده‌ایم به خصوص زمانیکه کارها را به خوبی انجام می‌دهیم؛ هرچند نه چندان جذاب. هنگامی که روتین و یک روال ثابت مانع پیشرفت شما می‌شود، از خود بپرسید که «چرا» این کار را انجام می‌دهید. پی‌بردن به این که چرا این کارها را انجام می‌دهید، می‌تواتد نقض‌هایی را آشکار سازد و راهی برای خلاقانه فکرکردن ایجاد کند.

۵- عضلات مغزتان را قوی کنید

رواشناسان امروزه تمرینات بسیار شگفت‌انگیزی را برای تمرین دادن و قوی شدن مغز معرفی کرده‌اند که در نهایت به شما کمک می‌کند تا خلاقانه‌تر به فکر کردن و ایده‌پردازی بپردازید. برخی از این تمرینات در ادامه آمده است:

    • حروف هر کلمه را به ترتیب حروف الفبا مرتب کنید. کلماتی که در حال خواندن یا فکر کردن به آن هستید دارد را به ترتیب حروف الفبا در ذهنتان مرتب کنید و آن را تکرار کنید. به عنوان مثال کلمه‌ی «ایده» به ترتیب حروف الفبا به «ادهی» تبدیل می‌شود. این یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید به قوی شدن مغز خود کمک کنید.
    • حرف «ی» را در هنگام حرف زدن حذف کنید. دوستان خود را به چالش بکشید و از آن‌ها بخواهید تا در هنگام صحبت کردن، از به کار بردن کلماتی که در آن‌ها حرف «ی» بکار رفته‌است، استفاده نکنند. این بازی را به نوبت با دوستان خود انجام دهید و برای تنوع دادن به آن نیز می‌توانید حروف را تغییر دهید.
    • به جمع کردن اعداد تک رقمی در ذهن خود بپردازید. اعداد تک رقمی را در ذهن خود به طور تصادفی انتخاب کنید و به جمع کردن آن‌ها بپردازید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.