0
۰۹۰۵۶۰۵۸۸۰۰

زبان برنامه نویسی اسکرچ

 

در حال حاضر در بیشتر مدارس به سنین کودک و نوجوان ICDL آموزش داده میشود اما چرا اسکرچ در مدارس آموزش داده نمیشود؟ اصلا میدانید اسکرچ چیست؟ در این مطلب میخواهیم در خصوص زبان برنامه نویسی اسکرچ که متناسب برای کودک و نوجوان طراحی شده است توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم تا هرچه بیشتر با این زبان برنامه نویسی و فواید آن آشنا شوید.

حتما میدانید که زمان حاضر عصر فناوری اطلاعات بوده و این طبیعی است که جوامع در کوشش برای یادگیری علوم و فنون فناوری اطلاعات از سنین کودکی برای افراد باشند. به همین دلیل است که آموزش ICDL در مدارس انجام میشود اما متاسفانه این مهارت هر چقدر هم برای کودکان و نوجوانان کارآمد باشد نمیتواند برای آنها سرگرم کننده باشد.

 

ما به جهت آموزش به کودک و نوجوان باید از مباحثی که برای آنها لذت بخش باشد و یادگیری آن بتواند علاوه بر آموزش به آنها در جهت پیشرفت کمک کند بهره مند شویم. به همین دلیل این آموزش نه تنها برای کودک و نوجوان جذابیتی ندارد بلکه خلاقیت ویژهای را برای کودکان به همراه ندارد و به همین دلیل کاربردی هم نخواهد داشت.

آشنایی با زبان برنامه نویسی اسکرچ و اسکرچ جی آر

در کنار آموزش ICDL که بدون جذابیت برای کودکان بوده بهتر است زبان برنامه نویسی اسکرچ  را جایگزین کرد. زبان برنامه نویسی اسکرچ متناسب برای نوجوانان ۸ تا ۱۶ سال طراحی شده و اسکرچ جی آر نیز برای کودکان بین ۵ تا ۷ سال طراحی شده است.

زبان برنامه نویسی اسکرچ به دلیل جذابیت بصری بالایی که دارد میتواند ذوق و علاقه کودکان و نوجوانان را برانگیخته و آنها را علاقه مند به یادگیری هر چه بیشتر این علم کند. با کمک این زبان برنامه نویسی کودکان و نوجوانان میتوانند به وسیله برنامه نویسی به انیمیشن سازی، داستان سازی و بازی سازی پرداخته و در این صورت خلاقیت خود را افزایش دهند.

 

یکی از جذابیتهای این زبان برنامه نویسی که برای سنین کودک و نوجوان طراحی شده است پرداختن به این موضوع است که فرد میتواند از تصاویر، صدا و آهنگ مورد نظر خود درون این زبان استفاده کرده تا جذابیت این برنامه برای آنها بیشتر شود. با کمک زبان برنامه نویسی اسکرچ کودکان و نوجوانان میتوانند با منطق برنامه نویسی آشنا شده و از آن در جهت پرورش خلاقیت و استعداد خود استفاده کنند.

انیمیشن سازی و بازی سازی با زبان اسکرچ

احتمالا کودکان با دیدن انیمیشنهای مختلف به این فکر میافتند که ای کاش خودشان هم میتوانستند انیمیشن سازی کنند و یا بازی مورد نظر خود را طراحی کنند. کودکانی که علاقه مند به یادگیری علم و فنون نو هستند باید از سنین کودکی در جهت پرورش ذهن و خلاقیت آنها تلاشهای لازم انجام شود تا کودک بتواند به علاقه مندی و هدف مناسب با روحیه خود برسد.

یکی از این روشها که میتواند در جهت افزایش خلاقیت کودکان برآید آموزش زبان برنامه نویسی اسکرچ است که میتواند به سادهترین روش و با توجه به جذابیت بصری، کودکان را به یادگیری علم و منطق کامپیوتر علاقه مند سازد تا بتوانند انیمیشن سازی، داستان سازی، پروژه سازی و بازی سازی را با توجه به علاقه مندیهای خود انجام دهند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.