0
۰۹۰۵۶۰۵۸۸۰۰

اجرای طرح ایران مهارت

اجرای طرح ایران مهارت

 

ایران مهارت از کجا شروع شد؟

طرح «ایران مهارت» و کتاب «آموزش حرفه‌های مهارتی کوتاه مدت» در ۱۸/۷/۱۳۹۶ رونمایی شد. این طرح مشترک آموزش و پرورش و فنی و حرفه است و براساس آن دانش آموزان با مشارکت سازمان آموزش فنی و حرفه ای و آموزشکده‌های غیر دولتی پوشش داده می‌شوند و دانش‌آموزان دوره های اول و دوم متوسطه حدود ۵۰۰ نوع مهارت را آموزش می‌بینند. مدت آموزش هر مهارت بین ۲ تا ۲۰ جلسه خواهد بود که براساس علاقه دانش آموزان، امکانات مدارس و مقتضیات منطقه ای، آموزش‌های لازم ارائه می‌شود.

این طرح خارج از برنامه رسمی مدرسه بوده و هدف گذاری در طرح «ایران مهارت» آماده کردن دانش آموزان برای اشتغال نیست چرا که افراد با ۱۰ تا ۱۲ جلسه توانائی ورود به بازارکار را نخواهند یافت.

 

اجرای ایران مهارت

طرح ایران مهارت برای اولین بار در سال ۹۸-۹۷ در سطح برخی از مدارس شروع شده است. این طرح در راستای آموزش های مهارت آموزی است که در مسیر دست یابی به اهداف بالا دستی آموزش و پرورش به ویژه سند تحول بنیادین موثر خواهد بود.

 

ایران مهارت و بنیاد ICDL ایران

در تاریخ ۲۵/۰۴/۱۳۹۸ توافق نامه همکاری به شماره ۶۸۸۳۳/۴۰۰ بین معاونت آموزش متوسطه و سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی (بنیاد ICDL) در اجرای طرح مهارت آموزی(کوتاه مدت) در مدارس دوره اول متوسطه بسته شد تا نمایندگی های بنیاد ICDL ایران هم بتوانند مهارت فناوری اطلاعات و ارتباطات را برگزار کنند و ناپ کالج به عنوان نمایندگی بنیاد ICDL ایران در استان بوشهر با دو مجوز رسمی آماده همکاری با مدارس متوسطه اول برای برگزاری دوره های ایران مهارت می‌باشد.

ایران مهارت

شیوه نامه اجرای الکترونیکی ایران مهارت

در تاریخ ۱۵/۵/۱۳۹۹ شیوه نامه اجرای الکترونیکی «آموزش‌های مهارتی و جشنواره نوجوان خوارزمی» به شماره ۲۳۲/۴۰۰ از سوی معاونت آموزش متوسطه ارسال شد که در این بخشنامه به استفاده ار روش ترکیبی (حضوری وغیرحضوری) و یا روش الکترونیکی (غیرحضوری) اشاره شده است.

آموزش الکترونیکی حرفه‌های مهارتی کوتاه مدت (ایران‌مهارت) شامل کلیه استاندارهای آموزشی تدوین شده ویژه طرح «ایران مهارت» می‌شود. آموزش استانداردهای سخت در دو حوزه «فنی و مهندسی» و «کشاورزی» به «روش ترکیبی» و آموزش استاندارهای نرم به «روش الکترونیکی» ارایه می‌شود.

الف- روش ترکیبی (حضوری /غیرحضوری): در این روش بخش مبانی نظری، شناخت ابزار و … به صورت الکترونیکی و بخش کار عملی، پروژه و … به صورت حضوری انجام می‌شود.

ب- روش الکترونیکی(غیرحضوری): در این روش کلیه فرآینده های ثبت نام، آموزش و ارزشیابی به صورت «الکترونیکی» از طریق سامانه های LMS مورد تایید «سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور» و «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی (بنیاد  ICDL)» را فراهم می‌سازد.

ناپ کالج مجری دوره های الکترونیکی ایران مهارت

ناپ کالج نیز از اردیبهشت ۱۳۹۹ همه دوره‌های حضوری خود را به آنلاین تبدیل نموده و برای اجرای طرح ایران مهارت به عنوان نماینده رسمی بنیاد ICDL ایران در استان بوشهر کلیه فرآیندهای ثبت نام، آموزش و ارزشیابی مهارت فناوری اطلاعات و ارتباطات  ایران مهارت را به صورت کاملا الکترونیکی انجام می‌دهد و آماده همکاری با مدارس متوسطه اول در سراسر کشور‌ می‌باشد. این دوره‌ها به دو صورت آنلاین و آفلاین با پشتیبانی آنلاین برگزار می‌کند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.