0
۰۹۰۵۶۰۵۸۸۰۰

چگونگی پرورش خلاقیت در کودکان با زبان برنامه نویسی اسکرچ

“چگونگی پرورش خلاقیت در کودکان با زبان برنامه نویسی اسکرچ”

چرا اسکرچ برای سنین کودک و نوجوان مناسب است؟ شاید اولین سوالی که بتوان در خصوص این زبان برنامه نویسی با آن مواجه شد همین سوال باشد، اصلا چرا اسکرچ؟ زبان برنامه نویسی اسکرچ یکی از جمله زبان‌های برنامه نویسی است که می‌تواند در جهت پرورش خلاقیت کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار گیرد. کودکان و نوجوانان در سنینی هستند که باید برای آینده خود برنامه ریزی کنند و این کار لازمه خلاقیت بیشتر در کودکان و نوجوانان است.

برنامه نویسی اسکرچ دارای جلوه بصری ویژه‌ای بوده که می‌تواند به سرعت نظر کودکان و نوجوانان را به خود جلب کند. این برنامه که در واقع به مانند یک زبان برنامه نویسی ساده طراحی شده است می‌تواند با کمک ایده گرفتن از وسایل بازی کودکان همچون لگو، آنها را علاقه مند به بازی سازی، انیمیشن سازی و برنامه سازی کند.ویژگی جالبی که این برنامه دارد فضای جذاب و جالبی است که برای آن در نظر گرفته شده است. طراحی محیط برنامه نویسی اسکرچ و اسکرچ جی آر به گونه‌ای انجام شده است که برای کودک و نوجوان بسیار سرگرم کننده بوده و می‌تواند علاوه بر علاقه مند سازی آنها به منطق برنامه نویسی در جهت پرورش خلاقیت آنها نیز عمل کند.

تفاوت اسکرچ و اسکرچ جی آر

تفاوت اصلی که این دو زبان برنامه نویسی با یکدیگر دارند به طبع رنج سنی است که کاربران این دو سیستم دارند. برنامه نویسی اسکرچ برای سنین ۸ تا ۱۶ سال مناسب بوده اما اسکرچ جی آر برای کودکان ۵ تا ۷ سال طراحی شده است.

برای همین می‌توان عمده‌ترین تفاوت این دو زبان را در رده سنی آنها دانست. هنگام طراحی این دو زبان، تیم‌های بسیار بزرگ و ماهری از دانشگاه mit دور هم جمع شده و در خصوص طراحی این دو اپلیکیشن با یکدیگر به تبادل اطلاعات پرداختند.

در اصل این دو زبان برنامه نویسی متناسب با احساسات، دانش، مهارت و خلاقیت افرادی که در دوره کودکی و نوجوانی هستند طراحی شده است. در اسکرچ بلاک‌های متنوع‌تری نسبت به اسکرچ جی آر قرار داد و تفاوت آن نیز به دلیل سنین بالاتر کاربران آن بوده و نوجوانان می‌توانند انیمیشن سازی، بازی سازی و داستان‌های متفاوت‌تری را طراحی کنند. “اسکرچ و اسکرچ جی آر بر روی چه سیستم‌هایی کار می‌کنند؟” “بیشتر کاربران از این دو زبان بر روی سیستم عامل ویندوز و مک استفاده می‌کنند. البته نکته مهمی که در خصوص این زبان‌ها باید یادآور شد این است که خوشبختانه اسکرچ جی آر به دلیل توانایی و مهارتی که بچه‌های امروزی در به کارگیری از گوشی‌های هوشمند دارند در حال حاضر می‌توانند بر روی دو سیستم اندروید و IOS از این زبان برنامه نویسی استفاده کرده و مهارت خود را در این برنامه بالا ببرند.

استفاده از برنامه اسکرچ جی آر می‌تواند به کودکان کمک کند تا فهم بالاتری را در علوم ریاضی و ادبیات کسب کنند زیرا با کمک این برنامه می‌توانند مهارت خواندن و نوشتن خود را تقویت کنند و با چگونگی حل مسائل و تفکر منطقی نیز در کنار یادگیری علوم کامپیوتری و تکنولوژی حال حاضر آشنا شوند.]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.