0
۰۹۰۵۶۰۵۸۸۰۰

۱۲ دلیلی که نشون میده برنامه نویسی میتونه انتخاب خوبی برای فرزند شما باشه

دلایل انتخاب برنامه‌نویسی برای کودک

هر پدر و مادری دوست داره که رویاهای فرزندش رو محقق کنه، آرزوی نهایی همه ما اینه که فرزندانمان زندگی‌ای داشته باشن که با علاقه اون رو انتخاب کرده و راضی باشن. با این حال ما به عنوان بزرگترها،‌ بیشتر از دنیای واقعی، بازارها و مشاغل مطلع هستیم به همین دلیل میتونیم علایق اونها رو به سمتی هدایت کنیم که اشتیاق اونها رو ترغیب کنه بتونه به اونها اجازه بده که زندگی خوبی داشته باشن.

برنامه نویسی

تو این مقاله برخی از نشانه‌هایی که وجود اونها نشون میده که فرزند شما در آینده میتونه در برنامه نویسی مهارت داشته باشه و حتی میتونه از همین الان حرفه ای بشه رو بیان می‌کنیم:

۱. اونها عاشق سوژه‌های استیم (STEAM) هستن.

STEM مخفف: علوم، تلکنولوژی، مهندسی، هنر و ریاضی است. استیم یک روش خاص برای تفکر و حل مشکلاته. اگه فرزند شما این موضوعات رو دوست داره قطعا برنامه‌نویسی رو هم دوست خواهد داشت.

۲. اونها می تونن به راحتی به مسائل پاسخ بدن.

برخی از افراد تحت فشار دچار استرس می‌شن، اما برنامه‌نویس‌ها با مشکلات روبرو میشن. اگه میبینی که کودکتون از یه پازل سخت لذت می‌بره و تا زمانی که راه‌حل پیدا نکنه متوقف نمیشه، اون توانایی حل مسائل رو داره

۳. بیشتر منطقی هستند تا احساسی.

درست مثل بزرگترها، کودکان نیز شخصیت و علایق مختلفی دارند و دقیقا مثل بزرگترها، کودکانی نیز وجود دارن که بیشتر تحت تاثیر منطق تصمیم می‌گیرن تا احساس. این تیپ شخصیتی به احتمال زیاد از کدنویسی بیشتر لذت میبره تا تماشای تئاتر.

۴. اونها قبلا به برنامه‌نویسی علاقه نشون دادن.

امروزه فعالیت‌ها و برنامه‌های زیادی وجود داره که اصول برنامه‌نویسی رو به کودکان پیش دبستانی هم آموزش می‌ده. اگه این برنامه‌ها رو به فرزندتون نشون دادین و علاقمند بودن نشانه خوبیه که با بزرگتر شدن شیفته برنامه‌نویسی خواهد شد.

برنامه‌‌نویسی

۵. اونها عاشق رایانه، تلفن و برنامه‌ها هستند

این روزها همه کودکان زمان زیادی رو جلوی صفحه نمایش می‌گذرانن. با این حال یه شاخص خوب که نشون میده که کودکتون ممکنه یه کدنویس بالقوه باشه اینه که از بازی‌ها و برنامه‌های سرگرم کننده بیشتر از تماشای بدون فعالیت (بیحس)کارتون لذت می‌برند.

۶. اونها به اصول نحوه کار علاقمند هستن.

مطابق با ویژگی ای که در بالا گفتیم برنامه‌نویسان کوچک در مورد چگونگی انجام کارها کنجکاو هستن. وقتی یه توستر رو میبینن، در واقع فقط با لحظه‌ای که نون تست می‌شه سرگرم نمی‌شن بلکه کنجکاو هستن که بدونن توستر چطور کار می‌کنه.

۷. اونها زیادی سوال می‌پرسن.

این نشونه دیگریه که نشون میده کودک به یادگیری در مورد قواعد هر چیزی علاقه داره. سوالات در کودکی ابزار اصلی یادگیری ما هستن. بنابراین اگه کودک شما سوالات زیادی میپرسه، به این معنیه که اونها مشتاق یادگیری هستن.

۸. اونها سریع از اشتباه خود درس میگیرن.

صرفنظر از اینکه در مورد کدوم فعالیت صحبت می‌کنیم، یه ویژگی مشترک انسانها اینه که هنگام کاوش در یه مفهوم یا مسئله اشتباه کنن. تفاوت بین یادگیرندگان سریع و کند در اینه که فراگیران سریع همان اشتباهات رو به عنوان بخشی از فرآیند یادگیری خود استفاده می‌کنن. برنامه نویسان کوچک از اشتباهات خود استفاده کنن تا در کارهای آینده چه چیزی رو باید درست کنند. به عنوان مثال اگه اونها در حال کار با یه اره مویی منبت کاری هستن، با پیدا نکردن اون قطعه ناامید نمیشن بلکه از اطلاعاتی که دارن با صبر و حوصله برای یافتن تیکه مناسب استفاده خواهند کرد

۹. من از کارهای سخت و پیچیده نمی‌ترسم

اکثر کودکان از انجام کارهایی که بسیار دشوار هستن اجتناب میکنن. دیگران شروع به کشف یه کار پیچیده می‌کنن اما فقط بعد از چند دقیقه ناامید میشن. اگه اونها یه کدنویس طبیعی باشن هر چقدر هم که لازم باشه به این وظیفه پایبند میمونن. این ویژگی صبر و شکیبایی نکته ی دیگریه که نشون می‌ده که شغل برنامه نویسی میتونه یه انتخاب عالی برای فرزندتون باشه. اگه مشاهده کردین که فرزندتون به راحتی مثل بعضی از کودکان هم سن خود دلسرد نمیشه، این نشونه خوبیه که میتونه کارهای پیچیده رو انجام بده.

۱۰. اون عاشق بازی کردن تنهاییه.

بسیاری از کودکان ترجیح میدن که تنها در محیطی آرام بازی کنن. این نشونه اجتماعی نبودن اونها نیست، اونها فقط ترجیح میدن فضا رو برای بررسی و روی حل مشکلات خود تمرکز کنن. مایا گلر میگه: تنهایی بازی‌کردن چیز منفی‌ای نیست زمانی که بچه‌ها بیشتر و سریعتر یاد می‌گیرند.

۱۱. اونها بیشتر درونگرا هستن تا برونگرا

همه ما متفاوت هستیم و هیچ تیپ شخصیتی از دیگران بهتر نیست. هنوز هم این گرایش وجود داره که افراد درونگرا به احتمال زیاد مسیرهای شغلی‌ای رو انتخاب می‌کنن که بیشتر در انزوا و فعالیت متمرکز باشه. هیچ مشکلی وجود نداره و این میتونه به کودکتون اجازه شکوفایی بده. اونها به جای اینکه انرژی خودشون رو با تعاملات اجتماعی در محل کار کم کنن از شغل خودشون لذت میبرن و برای معاشرت در اوقات فراغت انرژی کافی خواهند داشت.

۱۲. مغز چپ اونها مغلوبه

تحقیقات نشون داده که دو نیمکره مغز وظایف مختلفی برعهده دارند. نیمکره سمت راست جاییه که مراکز خلاقیت، بیان، موسیقی و … در اون واقع شده و طرف دیگه نیمکره چپ مسئول فرآیندهای منطقی، تفکر منطقی، حل مسئله‌ست. گفته می‌شه هر شخصی یه نیمکره غالب داره، اگه کودک شما بیشتر از خلاقیت، بیان به تفکر منطقی علاقه نشون میده احتمالا نیم‌کره مغزش فعالتره.

نتیجه

اینها برخی از نشونه هاییه که برنامه‌نویسی میتونه یه مسیر شغلی کامل برای فرزند شما باشه. با این حال مهمترین جنبه‌ای که باید به خاطر داشته باشین اینه که ممکنه علایق اونها با گذشت زمان تغییر کنه. مهم اینه که کودک خودتون رو در زمانی که نوجوانه در معرض فعالیت‌ها و زمینه‌های مختلف قرار بدین، به این ترتیب اونها تجربیات گسترده ای بدست میارن و میدونن که چه چیزی رو میخوان و علاقه دارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.